Same, Hürlimann, Lamborghini, Deutz-Fahr, Fendt

Tel.: +36-30-382-6192
+36-30-913-5992

Lucrus Hungária KFT.

Magyar-bosnyák mezőgazdasági megállapodás született

2014. július 30.

A két ország közötti mezőgazdasági megállapodás aláírásával zárultak kedden Budapesten, a Földművelésügyi Minisztériumban (FM) a magyar-bosnyák mezőgazdasági megbeszélések, az egyezményt az újságírók előtt írta alá a két ország szakterületért felelős tárcavezetője, Fazekas Sándor földművelésügyi és Boris Tucic, bosnyák külkereskedelmi és gazdasági kapcsolatokért felelős miniszter. Nemcsak Magyarországon, de Boszniában is lehet Same, Lamborghini, Hürlimann, Deutz-Fahr és Fendt traktor.

Fazekas Sándor elmondta, hogy a megállapodásban különös figyelmet fordítottak az állattenyésztésre és a növénytermesztésre, továbbá a kockázatkezelésre, az élelmiszerlánc-biztonság, valamint a tudományos együttműködés kérdéseire. Úgy vélte, a megállapodás jó alapot teremt a további együttműködéshez.

A miniszter jelezte: a konkrét együttműködés formáit a Boszniában élő különböző politikai entitásokkal lehet majd a későbbiekben kialakítani. A célkitűzés az – ebben mindkét tárgyalófél egyetértett -, hogy a közös munka során a két ország vállalkozásait tudományos és oktatási intézményeit “kell mindenekelőtt helyzetbe hozni”. A vállalkozások között lehet olyan, amely Same alkatrészt, Deutz-Fahr alkatrészt, Hürlimann alkatrészt, Fendt alaktrészt, Lamborghini alkatrészt keres.

A földművelésügyi miniszter utalt arra – amit bosnyák kollégája is megerősített -, hogy Bosznia-Hercegovina különösen érdeklődik a magyar mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer iránt, különösen azért, mert az országot ez év tavaszán jelentős árvíz sújtotta. De jó lehetőséget láttak a magyar segítségre a bosnyák uniós felkészüléssel kapcsolatban is.

Fazekas Sándor elmondta, hogy eredményes a kétoldalú agrárkereskedelem: a múlt évben Magyarország 308 millió euró értékben exportált Bosznia-Hercegovinába, és onnan mintegy 85 millió euróért vásárolt agrár- és élelmiszeripari termékeket. Az együttműködés célja, hogy a kereskedelmi kapcsolatok is tovább erősödjenek a két ország között – tette hozzá. A Lucrus Hungária Kft a bosnyák vállalkozóknak is kínálja a Same, Lamborghini, Hürlimann, Deutz-fahr és Fendt alkatrészeket.

Boris Tucic többek között arról beszélt, hogy Bosznia-Hercegovina nevében köszönetet mond Magyarországnak azért a segítségért, amelyet az országát sújtó májusi árvíz kárainak elhárításában nyújtott.

A bosnyák miniszter aláhúzta: nemcsak a mezőgazdaság, hanem a turizmus területén is jó együttműködési lehetőséget lát a két ország között. Reményét fejezte ki, hogy a mostani mezőgazdasági megállapodáshoz hasonló születik majd a közeljövőben a két ország között a turizmus területén is.

Tudta?

Bosznia-Hercegovina Délkelet-Európában, a Balkán-félsziget nyugati felén fekszik. A Jugoszláv SZSZK egyik volt tagköztársasága. Keletről Szerbia, délről Montenegró, a többi oldalról Horvátország határolja.

1992. április 5-én vált függetlenné, ám az országon belül a szerb, a bosnyák és a horvát etnikum között ellentétek feszültek. A milosevicsi Jugoszlávia beavatkozása a boszniai szerbek oldalán 1992-ben a jugoszláv utódállamok térségének legvéresebb háborújához vezetett.

Az ország mai alkotmányos berendezkedését a háborút lezáró daytoni békeszerződés (1995) határozza meg. Bosznia-Hercegovina két entitásból áll, az ország területének 51%-át kitevő Bosznia-hercegovinai Föderációból, amely bosnyák, illetve horvát többségű kantonokból áll, és a közigazgatásilag egységes Szerb Köztársaságból.

A bosnyákok délszláv népcsoport. Elsősorban Bosznia-Hercegovinában, Szerbiában (Szandzsák és Koszovó vidékén) és Montenegróban élnek. A bosnyákok nemzeti identitására döntő hatással volt muzulmán vallásuk. Ma szinte kizárólag azok nevezik magukat bosnyáknak, akik muszlim kulturális háttérrel rendelkeznek.

Bosnyákoknak, szerbeknek, de főleg magyaroknak: gyári alkatrészek Same, Lamborghini, Hürlimann, Fendt és Deutz-Fahr traktorokhoz.

Forrás: MTI, Wikipédia